Michalscy renowacje

Strojenie pianin i fortepianów

Stroimy pianina i fortepiany od ponad 30 lat.

STROJENIE PIANIN I FORTEPIANÓW

Nieodłączny proces, towarzyszący każdemu posiadaczowi pianina bądź fortepianu to jego strojenie. 
To zadanie polegające na nadaniu odpowiedniej częstotliwości dla każdego dźwięku. Zadaniem stroiciela jest również właściwe dobranie wysokości dźwięków, w taki sposób, by akordy grane na całej szerokości klawiatury brzmiały zgodnie i harmonijnie. Jak w każdej innej branży usługowej do czynienia mamy z pracami wysokiej, średniej oraz niskiej klasy. Strojenie pianin i fortepianów to niewątpliwa sztuka, która wykonana może zostać w różnoraki sposób.  Nastrojenie instrumentu w sposób perfekcyjny nie jest zadaniem technicznym, którego można się od tak nauczyć. Jest to swojego rodzaju muzyczne dzieło sztuki. Zamiana poszczególnych dźwięków w harmonijne brzmienie, wymaga talentu i wyjątkowego słuchu.
 
Kiedy instrument wymaga strojenia?
✅Za każdym razem gdy zmienia miejsce w którym się znajdował. Zwłaszcza, gdy pokonał długą drogę.
✅Instrument powinno stroić się profilaktycznie średnio raz w roku – dzięki regularnemu strojeniu usługi te będą szybsze i tańsze.
 
Instrumenty które nie były strojone przez dłuższy czas, prawdopodobnie będą wymagały poprawy pierwszego strojenia już po tygodniu ze względu na konieczność równomiernego naprężenia strun.
IMG_2010
IMG_2022

Jak wygląda proces strojenia?

Krótki opis przebiegu strojenie

Jako, że strojenie odbywa się na miejscu u klienta, na początek zacząć musimy od umówienia dogodnego terminu wizyty. Jednej, bądź kilku – zależy to od stanu danego instrumentu. 

Strój wykonywany jest wyłącznie za pomocą słuchu, nie korzystamy ze stroików elektronicznych oraz innych urządzeń wspomagających pracę. Instrumenty stroimy w stroju kamertonowym, 440Hz, o ile pozwala na to ich stan techniczny.

Zazwyczaj czas strojenie nie powinien przekroczyć 1 godziny. Zdarzają się egzemplarze, którym poświęcić trzeba więcej czasu z racji m.in. pordzewiałych strun czy zdeformowanych filców na młotkach. Najczęściej dzieje się tak, gdy instrument nie był strojony przez dłuższy czas. Po odrestaurowaniu fortepianu zalecamy zakup specjalnego plastronu (po ukraińsku купити плед) do pielęgnacji fortepianu. Należy zadbać o to, aby na instrument nie dostał się kurz ani wilgoć. 

poznaj Naszego

MISTRZA STROJENIA

Jakub Michalski

Od ponad 30 lat zawodowo zajmuje się strojeniem, regulacją a także naprawami rekonstrukcyjnymi pianin i fortepianów. Strojenie zawsze wykonuje „ze słuchu”, jedynie przy użyciu kamertonu.  

Masz pytania?

Dodatkowe informacje:

Świadczymy usługi na terenie Warszawy i województwa Mazowieckiego.

Marki, Zielonka, Ząbki, Wołomin, Sulejówek, Żyrardów, Stara Miłosna, Nowy Konik, Otwock, Józefów, Józefosław, Konstancin- Jeziorna, Bielawa, Góra Kalwaria, Piaseczno, Magdalenka, Zalesie Górne, Zalesie Dolne, Milanówek, Pruszków, Reguły, Piastów, Janki, Ożarów, Nadarzyn, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Tarczyn, Ustanów, Błonie, Leszno, Zaborów, Łomianki, Jabłonna, Legionowo, Żelazowa Wola, Sochaczew, Mszczonów, Grójec, Kołbiel, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Radzymin, Emilianów, Kazuń Nowy, Nowy Dwór Mazowiecki, Łochów, Węgrów, Siedlce, Łowicz, Skierniewice.

narzędzia stolarskie

ZADZWOŃ DO NAS

I umów się na dogodny termin strojenia

lub zadzwoń:  +48 510 125 009