MICHALSCY RENOWACJE

BLOG

"Renowacja mebli antycznych jak i tych stylizowanych to swoista podróż w czasie"

03. Podróż w czasie, czyli - Renowacja mebli stylowych.

RENOWACJA MEBLI

Historia meblarstwa to swojego rodzaju podróż przez style i epoki minionych dziejów. Każdy okres wyróżniały charakterystyczne cechy, które na przestrzeni lat kształtowały co raz to nowe kanony piękna. Podobnie jak w przypadku szeroko pojętej sztuki, meblarstwo również wykształciło i mocno podkreślało style narodowe, co widoczne było szczególnie na przykładzie Francji oraz Angli.
 
Renesans, który narodził się we Włoszech i po chwili „opanował” resztę Europy trwał prawie cały XVI wiek. W tym czasie w zakładach stolarskich królował Dąb oraz Klon, nieco rzadziej Sosna i Jesion. Epoka renesansu przyniosła duże zmiany w zakresie zdobienia: Antyki z pięknymi rzeźbieniami, inkrustacjami i intarsjami były zachwycające. Styl renesansowy w meblarstwie cechował się przewagą masywnych konstrukcji, wzbogaconych o liczne precyzyjnie wykonane ornamenty. W tym czasie powstało wiele nowych mebli takich jak ozdobne kredensy czy skrzynie posagowe – będące częstym prezentem ślubnym, służyły do siedzenia i przechowywania odzieży.
 
Barok który trwał od końca XVI wieku, aż do końca XVIII wieku, podobnie jak wyżej opisana epoka odrodzenia, zapoczątkowany został we Włoszech po czym zyskał popularność w całej Europie. 
Meble z epoki Baroku w większości wykonane były z drewna orzechowego, droższe egzemplarze wykańczane były hebanem. Oczarowują przepychem dekoracji, zdobione były często fascynującymi rzeźbieniami – modna była wówczas technika toczenia. Funkcje ozdobne pełniły również obrazy znanych malarzy wykonane na miedzianych płytkach. W przypadku droższych egzemplarzy mebli z tej epoki, bardzo często dekoracje wykonywane były z kości słoniowej.
 
Styl Rokoko narodził się w XVIII wiecznej Francji. Antyczne meble stworzone w duchu rokoko wyróżnia lekkość form, niewielkie rozmiary, finezja wykonania i faliste kształty. W tym czasie górował buk i mahoń. W tym okresie reprezentacyjny, wystawny charakter mebli ustąpił miejsca sprzętom pasującym do kameralnych pomieszczeń, o bardziej intymnym charakterze. W rokoko zaczęto tworzyć meble, których poszczególne elementy stapiają się, tworząc przedmioty o jednolitej konstrukcji. Typowe dla antyków rokoko są krzywe linie, tworzące literę „s”, np. kabriolowe nóżki. Modną formą dekoracji były np. złocenia, asymetria czy motywy chińskie, np. laka.
 

Klasycyzm którego rozkwit nastąpił w pierwszej połowie XVIII wieku. Style klasyczne różnią się od siebie znacznie w poszczególnych krajach – np. francuski styl Ludwika XVI czy angielska regencja. Meble z okresu klasycyzmu uważane są za najdoskonalsze pod względem estetyki i wykonania. Łączą w sobie elegancje i harmonie mebli antycznych z kunsztownymi zdobieniami, których technika była udoskonalana od baroku – w bardziej eleganckim i wysmakowanym wydaniu. Dynamiczne linie mebli, typowe dla poprzednich epok, zastąpiono stonowanymi, geometrycznymi formami.

 
pomiary i skalowanie poprzedzające prace restauracyjne zabytkowej szkatułki

Twój instrument wymaga naprawy?

Renowacja mebli antycznych i stylowych to nasza specjalność!

lub zadzwoń:  +48 510 125 009