MICHALSCY RENOWACJE

BLOG

Witajcie na naszym BLOG'u,
będziemy tu publikować różnego rodzaju artykuły, poradniki i wpisy.

02. Strojenie fortepianu - kiedy, dlaczego i po co?

STROJENIE PIANIN I FORTEPIANÓW

Strojenie fortepianu lub pianina polega na nadaniu każdemu dźwiękowi odpowiedniej dla niego częstotliwości. Stroiciel ma również za zadanie właściwie ustalić wysokość dźwięków, tak by akordy grane na szerokości całej klawiatury brzmiały spójnie i harmonijnie. Strojenie instrumentu ma sens dopiero wówczas, gdy jego stan techniczny jest poprawny.

Pianina jak i fortepiany należy ponownie stroić po przetransportowaniu ich nawet z pomieszczenia do pomieszczenia, a zwłaszcza gdy transport obejmował podróż środkiem lokomocji. Dzieje się tak na skutek olbrzymich naprężeń które mają miejsce wewnątrz instrumentu. Dodatkowo materiały z których wykonane są pianina czy fortepiany w mniejszym lub większym stopniu podatne są na warunki atmosferyczne – a głównie na ich zmianę. Wilgotność i temperatura mają bezpośredni wpływ zarówno na kwestie akustyczne jak i na fizyczne procesy m.in. rozprężania i sprężania. Jeśli w opisie ogłoszenia sprzedaży instrumentu widzicie podpis „wymaga strojenia”, nie bójcie się, to normalne i oczywiste. W tego typu przypadkach strojenia należy dokonać po ok. miesiącu od momentu nowego ulokowania. Mówimy tu oczywiście o przypadkach „użytku domowego”, kiedy to po poprawnym nastrojeniu możemy użytkować pianino czy fortepian przez dłuższy czas bez wprowadzania większych korekt. W przypadku instrumentów występujących na scenie ta zasada nie może być stosowana, instrument stroi się lub koryguje zazwyczaj przed każdym występem. 

Strojenie pianina czy fortepianu to zabieg, który należy wykonywać regularnie, nawet gdy po roku nie słyszymy różnicy w brzmieniu. Regularne strojenie instrumentu sprawi, że usługi te będą trwać krócej oraz kosztować mniej. W momencie wymiany strun proces strojenia jest długotrwały, struny poddawane są sezonowaniu aby ich rozprężenie nie zdeformowało ich a równomiernie rozłożyło siłę naprężenia  na całą szerokość struny. W przypadku wiekowych egzemplarzy zdarza się że nastrojenie w częstotliwości 440Hz nie jest możliwe, ponieważ konstrukcja instrumentu nie wytrzymała by naprężenia a strój w niedługim czasie by się zmienił. Dlatego tak ważny jest stan techniczny instrumentu który zamierzamy poddać procesowi strojenia. 

IMG_2022

Twój instrument wymaga naprawy?

Renowacja pianin i fortepianów to nasza specjalność!

lub zadzwoń:  +48 510 125 009